In toiul nopții, un bărbat de 52 de ani, din comuna Puiești, satul Cristești, și-a măcelărit cu o coasă soția, în vârstă de 50 de ani. Cezar Savadan, cunoscut ca un consumator de alcool, care se certa deseori cu soția sa, a pus aseară târziu mâna pe o coasă și a înfipt-o în trupul femeii.
Cadrele medicale de pe ambulanța chemată la fața locului nu au putut face nimic pentru victima, care zăcea într-o baltă de sânge, având o plagă tăiată abdominală, în ciuda manevrelor de resuscitare. La fața locului au fost chemați polițiștii și procurorul criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui, pentru a elucida circumstanțele producerii crimei, scrie vremeanoua.ro.
Sătenii care au auzit astă noapte scandalul făcut de Cezar Savadan și care nu au putut interveni să o salveze pe femeie, spun că aceasta, după ce s-a certat groaznic cu soțul, a fugit de frica lui la o vecină. Cezar Sabadac s-a dus după ea și a adus-o acasă, mai mult cu forța, iar acolo a bătut-o și a ucis-o cu sălbăticie.
Vecinii povestesc faptul că în această familie erau mereu certuri și bătăi, bărbatul fiind extrem de gelos, mai ales când consuma alcool.
Cezar Savadan este cercetat acum pentru infracțiunea de omor calificat și riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 25 de ani.