CSM Vaslui a pierdut infruntarea cu HC Dobrogea Sud Constanța

CSM Vaslui a pierdut disputa cu HC Dobrogea Sud Constanța, scor 20-23, meci contând pentru etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor.

hc vaslui dobrogea constanta

Vasluienii au avut o primă repriză bună, cu mai multe momente la conducere pe tabelă, însă fără a gestiona foarte bine ultima fază a meciului, astfel că oaspeții au plecat la vestiare cu un avantaj fragil, scor 12-11.

Din păcate, repriza a doua a aparținut constănțenilor, care au fost mai buni în defensivă și au profitat din plin de erorile în ofensivă ale gazdelor.

Handbaliștii coordonați de Leonard Bibirig au avut o perioadă de 13 minute fără gol, iar adversarii au profitat din plin și s-au distanțat șase goluri, cea mai mare diferență de scor, 12-18.

Din păcate, acest moment a contat foarte mult la final de meci. Chiar dacă au revenit în joc, vasluienii nu au mai avut forța necesară să întoarcă rezultatul, astfel că partida se încheie cu victoria Constanței, scor 23-20.

Pentru CSM Vaslui au marcat Carali 6, Acatrinei 5, Cumpănici 4, Karamyshev 2, Petrea 1, Amihăesi 1 și Cîrchea 1.

Cel puțin până duminică, formația vasluiană se menține pe locul 10, cu 21 de puncte.