sâmbătă, 26 aprilie , 2025

Patru unități școlare din Vaslui, Bârlad și Zorleni, școli europene pentru următorii 3 ani

Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui, Liceul Tehnologic „Marcel Guguianu” Zorleni, Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad și Palatul Copiilor Vaslui se află printre câștigătoarele competiției naționale „Școală Europeană”, obținând printre cele mai mari punctaje din țară.  

Zilele trecute, a fost afișat rezultatul în urma evaluării celor peste 130 de școli și licee din țară care s-au înscris la competiția națională „Școală Europeană”, ediția 2022. Competiția s-a adresat unităților școlare din învățământul preuniversitar, care au fost și sunt implicate în programe europene din domeniul educației și formării profesionale. La nivelul județului Vaslui, s-au înscris patru unități școlare, respectiv Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui, Liceul Tehnologic „Marcel Guguianu” Zorleni, Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad și Palatul Copiilor Vaslui.

Competiția a fost lansată de Ministerul Educației în anul 2004, ca semn al recunoașterii contribuției școlilor românești la sprijinirea eforturilor României de integrare în UE, și a fost deschisă tuturor unităților implicate în programele europene din domeniul educației și formării profesionale.

Competiția „Școală Europeană” constă în evaluarea calității și coerenței managementului școlii, reflectat în documentele manageriale, a rezultatelor elevilor la învățătură, examene naționale și olimpiade și concursuri școlare, precum și a impactului pe care activitățile derulate în cadrul proiectelor europene l-au avut asupra calităţii educaţiei, culturii organizaționale și a ethosului școlii.

La nivelul țării, și-au depus candidatura 131 de școli și licee, însă au fost declarate câștigătoare doar 90. Lista finală a fost afișată, luni, 30 mai, pe site-ul www.edu.ro., la rubrica „Programe naționale”. Certificatul este valabil timp de trei ani, după care câștigătoarele trebuie să candideze din nou pentru a reconfirma titlul obținut.

Astfel, din 200 de puncte posibile, Școala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui a obținut 190 de puncte, reușind să ocupe locul cinci la nivel național, iar Liceul Tehnologic „Marcel Guguianu” Zorleni a ieșit pe locul 23, cu 177 de puncte. Tot în prima parte a clasamentului se află și Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad, care s-a clasat pe locul 26 cu un total de 176 de puncte. Nu în ultimul rând, Palatul Copiilor Vaslui se află pe locul 65, cu 161 de puncte.

Odată obţinut, certificatul „Şcoală Europeană” este valabil pentru o perioadă de trei ani, după care şcoala trebuie să candideze din nou pentru a reconfirma titlul obţinut. Certificarea școlilor cu titlul „Școală Europeană” le conferă acestora recunoaștere și prestigiu în cadrul comunităților educaționale, iar eforturile pe care le fac pentru menținerea titlului obținut determină un interes tot mai crescut pentru dezvoltarea de noi și noi proiecte, ceea ce conduce la o îmbunătățire a managementului școlar, la creşterea calităţii educaţiei și la dezvoltarea unei culturi organizaționale solide.

Sursa :  http://www.monitoruldevaslui.ro/2022/06/patru-unitati-scolare-din-vaslui-barlad-si-zorleni-scoli-europene-pentru-urmatorii-3-ani/

Vezi si

România extinde rețeaua de autostrăzi: 140 de kilometri inaugurați în 2024!

Lungimea autostrăzilor din România a crescut cu 140 de kilometri în 2024, conform datelor publicate …