Un vasluian din comuna Costești, plecat în urmă cu 6 ani în Spania, a dispărut la un popas făcut de autocarul care trasporta mai mulți români cu aceeași destinație. După 23 de ore de mers, la o stație PECO din apropierea orașului Savona, Mihăiță Mocanu, care atunci avea vârsta de 33 de ani, ar fi coborât împreună cu ceilalți pasageri, dar nu s-a mai întors înapoi în vehicul.
De atunci, omul parcă a intrat în pământ. Familia nu a înceta să spere că îl va găsi, astfel că mama și un frate au făcut un apel prin emisiunea Acces Direct. După dispariție, șoferul autocarului ar fi luat legătura cu familia, spunându-i cele întâmplate, pe baza unui număr de telefon găsit în haina lăsată în autocar. Și bagajele, telefonul, banii au rămas în vehicul, semn că Mihăiță nu a intenționat să plece undeva, ci doar s-a rătăcit, au presupus atunci rudele.
La scurt timp de la dispariție, mama acestuia a făcut plângere la IPJ Valsui, pentru a semnala dispariția. Au trecut însă zile, luni, ani și nicio veste. ,,Și au trecut aproape 6 ani de atunci și nimeni nu a putut spune unde s-a putut pierde acest om de pe suprafața pământului”, plâng rudele.
Acesta au rugat oamenii care pot da detalii despre Mihăiță, oricât de mărunte, să nu ezite să contacteze familia sau Poliția. Fratele lui Mihăiță a spus că acesta a plecat pe data de 26 octombrie 2017 din municipiul Vaslui, cu un autocar care făcea frecvent ruta România – Spania. Ar fi trebuit să ajungă la niște rude, care îi găsise un loc de muncă în agricultură.